Mint korábban írtuk: 2005-ben összeült egy kértpárti bizottság, mégpedig Jimmy Carter volt demokrata párti elnök vezetésével, amely megállapította, hogy a távolsági szavazás (absentee balloting) az egyik legnagyobb veszély a választások tisztaságára, zért kritikát fogalmaztak meg a levélszavazással kapcsolatban – márpedig 2020 óta a demokraták épp ezt a szavazási módot erőltetik. Az egyik legfontosabb kifogás az volt 2005-ben, hogy a levélszavazás esetén nehezebb ellenőrizni a személyazonosságot, és könnyebb több államban szavazniuk azoknak, akik egyik államból a másikba költöztek, illetve így könnyebb halottak nevében szavazatot leadni.
A CalTech/Mit Voting Technology Project 2001-es jelentése is arra jutott, hogy a legnagyobb veszélyfaktor a távolmaradó szavazás (absentee ballotting), és azt javasolta, hogy a tagállamok korlátozzák a levélszavazást, viszont bátorítsák a személyesen való szavazást. 2012-ben a New York Times és a Washington Post, két baloldali lap is a levélszavazás csalásfaktoráról értekezett. Azóta megváltozott az álláspontjuk.
Mindez roppant bonyolult, a gépi számlálás éppen emiatt igen macerás – fejtegeti a bloomberges szerző –, mert a gépek drágák, ezért inkább a szavazatokat viszik a géphez, semmint minden helyen legyen ilyen gép, márpedig a szavazatok géphez hurcolása időigényes.
Hogy mennyit költ egy-egy állam, sőt egy-egy megye erre a gépi számlálásra, a helyi döntéshozók döntésén múlik, amit a helyi prioritások felülírhatnak; „nem meglepő, hogy egyesek gyorsabbak, mások lassabbak”.
A szerző siet leszögezni, a gép számlálók pontosabbak és hatékonyabbak az emberi munkaerőnél.
Bár a választások napjának azon hírei, miszerint egyes szavazókörökben lefagytak a szavazatógépek, mégsem erre utal.
S akkor mindehhez jönnek a korábban személyesen, távollét során vagy levélben leadott szavazatok, ráadásul a szövetségi törvény előírja, hogy a tengerentúli aktív szolgálatot teljesítő csapatok és családtagjaik bizonyos szavazólapjait akkor is el kell fogadni, ha azok a választás napja után érkeznek, egyes esetekben a feladás dátumának kell a szavazás napja előttinek lenni, vagyis napokat csúszhat ezek beérkezése is.